flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз обліково-статистичної роботи за 2016 рік

06 лютого 2017, 13:23
 
«УЗГОДЖЕНО»
                                                                                                          Голова Первомайського
                                                                                                          міськрайонного суду
                                                                                                          Харківської області
 
                                                                                                          ___________Г.М. Васянович
                                                                                                          27 січня 2017 року
 
 
 
А н а л і з
 обліково-статистичної роботив Первомайському міськрайонному суді Харківської області
за2016 рікв порівнянні з 2015 роком
   
        Протягом 2016 року у штаті Первомайського міськрайонного суду рахувалося спочатку 8, а з жовтня 2016 р. - 7 суддів у зв’язку із відставкою судді Страхової І.П.  (згідно штатного розпису – 10). Три посади судді залишаються вакантними. На кінець 2016 року в установі працювало 50 співробітників, у тому числі 24 державні службовці.
Відповідно до  ч.1 ст.92 закону «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII помічників суддів із категорії державних службовців було переведено до категорії працівників патронатної служби, таким чином, наприкінці 2016 року в установі працювало 10 помічників суддів вказаної категорії.
Працівники суду під час виконання своїх посадових обов’язків керувалися низкою нормативно-правових актів, що регламентують діяльність апаратів місцевих судів, зокрема, положеннями Кримінального процесуального кодексу України, Цивільно-процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кодексу законів про працю, Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до судових рішень», «Про звернення громадян», «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про доступ до публічної інформації», «Про судовий збір» тощо, а також нормами Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, апеляційному суді АРК та Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ, затвердженої   наказом ДСА від 17 грудня 2013 року № 173, Інструкції щодо формування картки на особу, стосовно якої судом розглянуто матеріали кримінального провадження, затвердженої   наказом ДСА від 05 грудня 2013 року № 169, Інструкції щодо формування картки обліку сум шкоди, завданої злочином, Положення про автоматизовану систему документообігу в загальних судах, тощо. Крім того, у роботі використовувалися Постанови колегії, роз’яснення, інформаційні листи та методичні рекомендації Державної судової адміністрації України та територіального управління у Харківської області, Ради суддів України, судів вищих рівнів, Державного підприємства «Інформаційні судові системи України» та інших органів, які стосувалися удосконалення обліково-статистичної роботи у судах загальної юрисдикції.   
 
Діловодство велося за допомогою внесення та опрацювання даних у комп’ютерній програмі "Діловодство загальних судів" (далі – КП «Д-3»), яка багаторазово оновлювалася, на даний час встановлено версію КП «Д - 3.18.2.1692».
 
У 2016 р.  робота Первомайського міськрайонного суду Харківської області здійснювалася згідно затвердженого плану. Протягом періоду, який аналізується, проводилися наради - професійні заняття із співробітниками суду та оперативні наради з керівниками структур суду в організаційних та інших питаннях. 
         
         Як і в попередньому звітному періоді, на виконання плану роботи у 2016 р. було здійснено комплекс заходів щодо організаційного керівництва роботи працівників апарату з реалізації основних завдань обліково-статистичної роботи: забезпечення достовірності, об’єктивності, оперативності, стабільності та цілісності інформації про роботу суду.
Так, у 2016 р. керівником апарату та іншими відповідальними працівниками суду згідно плану роботи проводились перевірки заповнення облікових карток цивільних справ та справ адміністративної юрисдикції, кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення секретарями суду, стану звернення до виконання судових рішень, стану ведення архіву, перевірки обліку та зберігання печаток, штампів і бланків, зберігання речових доказів, стану роботи зі зверненнями громадян, організації та забезпечення належного прийому громадян, ведення обліку та контролю за виконанням судових доручень, що надійшли з інших судів України та іноземних держав, здійснення перевірки та забезпечення готовності залів судового засідання до слухання справи,  внесення даних по судовому збору, стану оргтехніки суду, забезпечення додержання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». За результатами перевірок встановлено, що облік ведеться на належному рівні, виявлені недоліки усунуто.
Крім того, згідно плану навчання працівників апарату Первомайського міськрайонного суду Харківської області проводилися заняття з приводу різноманітних питань роботи суду, зокрема здійснювалося вивчення положень Закону України «Про судовий збір», по законодавству про боротьбу з корупцією, розглядалися питання формування звіту № 10 у КП «Д-3», проводилися навчання із функціонування офіційної електронної пошти суду, щодо порядку надсилання інформації про осіб у кримінальних провадженнях та електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, щодо здачі піврічних статистичних звітів, вивчалися положення Інструкції з діловодства, тощо.
Всі заходи, передбачені планом роботи на 2016 рік, було здійснено в повному обсязі.
Крім того, на початку року головою суду було затверджено план заходів запобігання і протидії корупції у Первомайському міськрайонному суді Харківської області на 2016 рік, відповідно до якого організовувалося своєчасне подання суддями та державними службовцями апарату суду декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2015 рік, надавалася методична допомога при складанні декларацій, здійснювався постійний контроль за змінами норм антикорупційного законодавства з метою оперативного реагування та вжиття відповідних заходів, щоквартально проводилися заняття з суддями та державними службовцями апарату суду по законодавству про боротьбу з корупцією, тощо.
Також у 2016 році, згідно із Законом України «Про очищення влади», відповідно із встановленим графіком, було проведено процедуру перевірки суддів та працівників апарату суду.
Протягом 2016 року складалися плани виконання Постанов колегії територіального управління ДСА України у Харківській області, з метою підтвердження проведених заходів відповідальними особами складалися довідки про виконання відповідних пунктів плану.
Правосуддя у Первомайському міськрайонному суді Харківської області, як і у порівняльному періоді, здійснювалося на підставі спеціалізації. Так, четверо суддів, а саме: Г.М. Васянович, В.О. Афанасьєв, М.М. Босняк, О.О. Жупанова розглядали кримінальні справи та провадження, справи про адміністративні правопорушення, заяви, клопотання та скарги в порядку КПК України. Інші судді - І.П. Страхова (до вересня 2016 р.), С.В. Библів, О.В. Кочнєв, А.В. Росоха відповідно до обраної спеціалізації розглядали цивільні та адміністративні справи і матеріали у порядку ЦПК та КАС України, а також приймали участь у розгляді кримінальних справ та проваджень у складі колегії по окремим категоріям справ, а також клопотання у порядку КПК як слідчі судді.
Обсяг роботи та навантаження на суддів
У 2016 році до Первомайського міськрайонного суду Харківської області надійшло всього 2984 справ (3188), тобто можна констатувати зменшення на  20% загальної кількості справ і матеріалів, що надійшли на розгляд у вказаний період, надходження кримінальних проваджень у цьому році також зменшилося порівняно з минулим (майже на 30%), в надходженні справ цивільних спостерігається тенденція до зменшення надходження (на 20 відсотків), справ по КАСУ на 42 відсотків зменшилося в надходженні, а також відбулося збільшення надходження клопотань, подань та інших матеріалів у порядку КПК, ЦПК, КАС України (+ 31 %).  Значно збільшилося надходження справ в порядку виконання судових рішень (за КПК) – 537 (минулий рік – 256).
Динаміку цих надходжень та відмінності від порівняльного періоду відображають показники, наведені в таблиці № 1.
Таблиця № 1 «Динаміка надходження справ та матеріалів до суду»
№ з/п
Категорії справ (надійшло)
2015 рік
2016 рік
Динаміка
%
1
Кримінальні справи та матеріали кримінального провадження (з обвинувальним актом, про застосування примусових заходів медичного та виховного характеру)
196
140
-29 %
2
Усього цивільних справ та заяв , з них:
1595
1273
-20 %
3
позовні заяви
968
840
-13%
4
наказне провадження
542
344
-37%
5
окреме провадження
85
89
+5%
6
Адміністративні справи та заяви (КАС)
76
44
-42%
7
Справи про адміністративні правопорушення
620
509
-18%
8
Інші справи та матеріали, розгляд яких передбачено процесуальним законодавством, з них:
701
1018
 
+31%
9
УСЬОГО
3188
2984
-20 %
 
Середньомісячне навантаження по розгляду судових справ та матеріалів усіх категорій на суддю Первомайського міськрайонного суду Харківської області у 2016 році майже не змінилося і складає 34 справи на суддю на місяць (36 у порівняльному періоді), але, незважаючи на зменшення обсягу справ, що надійшли до суду, правосуддя здійснювалося меншою кількістю суддів – 8 (у минулому році – 10).
 
Таблиця № 2 «Динаміка розгляду судом справ»
 
№ з/п
Категорії справ (розглянуто)
2015 рік
2016 рік
Динаміка
%
1
Кримінальні справи та матеріали кримінального провадження (з обвинувальним актом, про застосування примусових заходів медичного та виховного характеру, про звільнення від кримінальної відповідальності)
188
134
-29%
2
матеріали у порядку КПК
542
809
+33%
 
Цивільні справи:
усього
1446
1302
-9%
3
                  позовне провадження
наказне провадження (видано наказів)
окреме провадження
897
472
77
864
355
83
-3%
-25%
+7%
4
Заяви та клопотання у порядку ЦПК (про перегляд заочного рішення, рішень,ухвал у зв'язку з нововиявленими обставинами, клопотань та подань у порядку виконання судових рішень)
635
128
-80%
5
Справи адміністративної юрисдикції (КАС)
112
47
-58%
6
Заяви та клопотання у порядку КАС
6
1
-83%
7
Справи про адміністративні правопорушення
561
427
-24%
8
справи у порядку виконання
постанов у справах про адмінправопорушення
( КУпАП) 
3
23
+87%
9
 
УСЬОГО
4939
2871
-42 %
                                   
    У 2016 році по розгляду справ та матеріалів усіх категорій спостерігається зменшення – на майже вполовину порівняно з 2015 роком – на 42%.
Зменшилася кількість розглянутих кримінальних проваджень -– 134 проти 188 в минулому році – на 29 %, проте більше розглянуто матеріалів у порядку КПК України – у 2015 р. - 542, а у 2016 р. – 809 .
         Розгляд справ адміністративної юрисдикції зменшився більш ніж вполовину на 58 % порівняно з 2015 роком - 47 проти 112.
           Зменшився розгляд справ про адміністративні правопорушення на 24 відсотки, а також трохи менше розглянуто цивільних справ – на 9%.
Залишок кримінальних справ і проваджень на кінець звітного періоду дорівнює 45 одиницям,  цивільних справ та заяв - 80, матеріалів у порядку КПК України – 18, матеріалів у порядку ЦПК України – 12, адміністративних справ та заяв - 2, справ про адміністративні правопорушення – 17, всього – 174 нерозглянутих справ на кінець 2016 року (242 ¹), тобто показники  на 28 % стали меншими порівняно з 2015 роком, але ж і надходження справ стало меншим на 20% у 2016 р. , порівнюючи з минулим періодом.
Середня кількість розглянутих справ та матеріалів у 2015 році в розрахунку на одного суддю, згідно п. 4 додатку № 1 «Базові показники роботи суду» до Рішення Ради суддів України № 28 від 02 квітня 2015 року (розрахунок здійснюється за формулою: загальна кількість розглянутих справ та матеріалів за звітний період має бути поділена на фактичну кількість суддів), дорівнює 359 одиницям (відповідно до показників таблиці № 2), а у 2015 році цей показник складав 494 одиниці.
Відповідно до розрахунку, наданого рекомендаціями Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (ЄКЕП), середня кількість справ та матеріалів, що перебували на розгляді в звітний період в розрахунку на одного суддю у 2016 р. приблизно дорівнює 384  (428 – 2015р.) одиницям (розрахунок: сума кількості нерозглянутих справ та матеріалів на початок звітного періоду і кількості справ та матеріалів, що надійшли за звітний період, має бути поділена на фактичну кількість суддів).
Крім того, відсоток розгляду справ, згідно формули, рекомендованої ЄКЕП (кількість розглянутих справ та матеріалів за звітний період ділиться на кількість нових справ та матеріалів, що надійшли за звітний період, і множиться на 100 відсотків), становить у 2016 році – 96,2 % (у 2015 р. становить 154 %).  Такий високий показник якості роботи суду обумовлений, зокрема, і зменшенням навантаження на суддів.
_______________________________________                         
¹ тут і далі – показники 2015 року
 
            Розгляд кримінальних справ та матеріалів кримінальних проваджень
 
Із 134 (188) розглянутих кримінальних справ та матеріалів кримінальних проваджень більшу кількість становлять справи за злочинами проти власності, життя та здоров’я людини, безпеки руху та експлуатації транспорту, у сфері обігу наркотичних засобів. В звітному періоді 2 справи призначені до судового розгляду з порушенням строків, установлених ст. 314 КПК України (у порівняльному періоді цей показник нульовий) . Жодної кримінальної справи не надходило по злочинам, вчиненим організованими групами чи злочинними організаціями (аналогічний показник у минулому році).
З метою забезпечення своєчасного розгляду кримінальних справ та проваджень  жодному обвинуваченому не було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою на стадії судового розгляду (1 – у 2015 р.); постанов про здійснення приводу обвинуваченого до суду винесено 18 (30), з них 9 (16) – не виконано. Також cуддями виносилися ухвали (постанови) про застосування до обвинувачених та свідків приводу. Із загальної кількості цих заходів – 13 (26), працівниками міліції не виконано 6 постанов (22). В більшості повідомлень (рапортів) з міліції зазначалося про неможливість виконання приводів з причин відсутності відповідних осіб за місцем мешкання.
У 2016 році жодного разу не було винесено виправдувального вироку, як і в порівняльному періоді.
Протягом звітного періоду 8 кримінальних проваджень було повернуто прокурору для організації проведення додаткового досудового розслідування (5 - у 2015 році).
Всього у 2016 році Первомайським міськрайонним судом Харківської області засуджено 123 (162 – у 2015 р.) особи. Основні покарання призначені у кількості:
-          штраф – 16 (21);
-          громадські роботи – 6 (24);
-          обмеження волі – 1 (2);
-          арешт – 5 (5);
-          позбавлення волі на певний строк – 30 (37);
-          звільнено від відбування покарання (з випробуванням, по амністії або у звязку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності – 65 (73);
Крім того, засудженим було призначено ще і додаткове покарання у виді:
-          позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю – 0 (1);
-          конфіскація майна – 1 (4).
 Залишилися нерозглянутими 2 кримінальні справи (показник минулого року – 4) та 43 кримінальні провадження (37 у минулому періоді),  у 9 із цих судових справ провадження зупинено. Більшість таких матеріалів - 8 -  зупинено у звязку з розшуком, 1 – через хворобу обвинуваченого. Рух цих справ тримається на контролі, до відділів внутрішніх справ щоквартально надсилаються нагадування про необхідність здійснення розшуків. Треба зазначити, що 1 постанова про розшук обвинуваченого Середюка Ю.М. залишається невиконаною з 2005 року.                              
Причинами залишку є: надходження нових справ наприкінці звітного періоду, наявність певної кількості багатотомних, багатоепізодних справ з значним кількісним складом учасників процесу, проведення складних та тривалих судових експертиз, хвороби, відрядження та відпустки суддів, оголошення перерв, відкладення розгляду справ з різних причин, найпоширенішими з яких є: відкладення судових засідань через неявку сторін і учасників процесу, у зв’язку із клопотанням будь-якої сторони, через перебування судді у нарадчій кімнаті чи його зайнятість в іншому судовому процесі, нездійснення доставки до суду обвинуваченого, який утримується під вартою тощо. Крім того, в кримінальному судочинстві істотно затягують строк розгляду справ випадки перекваліфікації статтей обвинувачення, а також об’єднання матеріалів кримінальних проваджень, коли до справи, яка вже знаходиться на розгляді декілька місяців, додається новий обвинувальний акт, а, отже, і новий епізод кримінального правопорушення – злочину, що потребує доказування. 
На кінець 2016 року 1 (6) обвинувачений по 1 (6) кримінальним провадженням тримався під вартою та рахувався за судом понад 6 місяців, жодних – по кримінальним справам за КПК 1960 р. (4 обвинувачених по 2 кримінальних справам ).
Щодо якості розгляду кримінальних справ, то в 2016 році переглянуто апеляційною інстанцією (з урахуванням справ, розглянутих по першій інстанції у 2014 році) 23 рішення, з них 6 вироків скасовано, а 9 вироків змінено, а також скасовано 8 ухвал (одна з них по скарзі на рішення слідчого про закриття кримінального провадження), причому з 13 справ 10 направлено на новий судовий розгляд, по чотирьом після скасування рішення апеляційною інстанцією винесено новий вирок.
У 2016 році переглянуто апеляційною інстанцією (з урахуванням справ, розглянутих по першій інстанції у 2014 році) 27 справ та проваджень відповідно, з них скасовано судове рішення у 9 справах (6 вироків, 3 ухвали), а змінено – у 7 справах (4 вироки, 4 ухвали), причому з 27 справ 6 направлено на новий судовий розгляд, по трьом - після скасування апеляційною інстанцією вироків прийнято нові судові рішення із засудженням до покарання.
Основними причинами скасування та зміни судових рішень були суттєві порушення вимог кримінально-процесуального законодавства та неправильне застосування кримінального закону.
 
Розгляд справ адміністративної юрисдикції та цивільних справ
 
В звітному періоді спостерігається значне зменшення надходження справ адміністративної юрисдикції. Надійшло 44 справ (76), що на 42% менше, ніж у 2015 році; перебувало в провадженні 49 (117) справ, розглянуто 47 (112 у минулому періоді), що на 58 % менше, ніж у 2015 році, залишок нерозглянутих справ зменшився – 2 проти 5. Найбільше розглянуто позовів щодо соціального захисту; соціального захисту та зайнятості інвалідів; соціальних послуг - 32. Порушення строків допущено у 7 справах (у 2015 р. - 28). На кінець звітного періоду в провадженні суду жодної справи не залишилося нерозглянутою в строк понад 6 місяців до 1 року (у 2015 році – 2 справи).
 
Що стосується показників цивільних справ (позовного, окремого та наказного провадження), то у 2015 році надійшло всього 1273 справи (1595), розглянуто  1302 проти 1446 у минулому періоді (розгляд скоротився на 9%).
Порушення строків розгляду допущено у 195 справах ( а це 22% від загальної маси розглянутих - 864). У 2015 р. порушення виявлені у 236 справах з 897, а це 26 відсотків від основної маси розглянутих справ. У справах окремого провадження порушення виявлені у 12 з 83 (14 відсотків від розглянутих) , у 2015 р. – 16 з 77 (20%).
Причинами порушень строків розгляду частіше всього були неявка сторін та інших учасників процесу, відкладення судових засідань за їх заявами, необхідність витребування додаткових письмових доказів, надання судових доручень тощо. Причинами тривалого нерозгляду цивільних справ залишаються випадки, коли учасники процесу без поважних на те причин не з’являються до суду, надаючи заяви з проханням відкласти слухання справи у зв’язку з хворобою, зайнятістю у іншому процесі. Проте, в подальшому, поважність причин відкладення судових засідань ними не підтверджується. Якісніше у 2016 році розглядалися справи наказного та окремого провадження.
На помітне скорочення строку розгляду справ і здешевлення виклику сторін у судове засідання направлено СМС-оповіщення учасників процесу, але в багатьох випадках переважна більшість громадян, що звернулися до суду, виявляє бажання отримувати повістки у звичній друкованій формі. Також для скорочення термінів розгляду цивільних справ проводяться оперативні наради з суддями та помічниками суддів, відповідно до рекомендацій апеляційного суду головою суду постійно звертається увага суддів на необхідність покращення оперативності розгляду справ.
У 2016 році переглянуто апеляційною інстанцією 24 рішення по цивільним справам, з них 6 рішень та 8 ухвал скасовано, 9 рішень та 1 ухвалу змінено (у 2015 році переглянуто апеляційною інстанцією 21 рішення по цивільним справам, з них 8 рішень та 8 ухвал скасовано, а 5 рішень змінено (у порівняльний період скасовано 30 судових рішень, з них 22 рішення та 8 ухвал, а змінено – 6 рішень).
Основними причинами скасування та зміни судових рішень у цивільних справах були порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими.
По справам адміністративної юрисдикції переглянуто 2 судових рішення, 2 постанови скасовано (у 2015 році - 10 судових рішень, з них 5 постанов та 4 ухвали скасовано, а 1 постанову змінено). Основними причинами скасування були порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справ.
 
Розгляд справ про адміністративні правопорушення
 
У 2016 році надійшло 509 (620 – у 2015 р.) справ про адміністративні правопорушення. Найбільше матеріалів за вчинення насильства в сім`ї – 143 (145), за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння – 53 (56), порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів та ін. – 42 (69), дрібне хуліганство -  69 (76), порушення правил адміністративного нагляду – 50 (70), неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) –   31 (32).
Із них розглянуто по суті 427 (561 – у 2015 р.) справа та повернуто – 70 (56) з різних підстав.
Протягом аналізованого періоду не скасовано апеляційною інстанцією жодної постанови по справі про адміністративні правопорушення (у 2015 р. – 1).
 
Робота зі зверненнями громадян
      
У 2016 році в Первомайському міськрайонному суді Харківської області проводилась постійна робота по реалізації громадянами України права на звернення, наданого їм Конституцією України та Законом України “Про звернення громадян”.
Робота зі зверненнями громадян у суді проводилася насамперед на підставі Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої Постановою Кабінета Міністрів України від 14.
У 2016 році до Первомайського міськрайонного суду Харківської області надійшло чотири звернення громадян (з них 3 скарги) (у порівняльному періоді – 3 звернення, скарги),  За результатами розгляду усі скарги визнано необґрунтованими.
            Звернення у 2016 р. розглядалися у такі терміни: до 5 діб – 0, до 15 діб – 4, до 30 діб – 0, як і в порівняльному періоді.                                     
           
           Повторні звернення до суду за вказані періоди не надходили.
           
            За звітний період звернень від ветеранів війни не надходило; у порівняльному періоді ці показники також нульові.             
         В суді здійснювався особистий прийом громадян головою суду та іншими посадовими особами з дотриманням відповідного графіку, який розміщений в приміщеннях суду в зручному для огляду місці. Формувався журнал особистого прийому громадян головою суду, у якому зазначалися дата проведення прийому, прізвища заявників, питання, з якими вони звертаються, результати розгляду.
            Крім того, з метою запобігання надходження звернень громадян Первомайським міськрайонним судом Харківської області постійно здійснювалася робота щодо вдосконалення та наповнення інформацією офіційної сторінки суду на Web-сайті «Судова влада України», а також забезпечення зацікавлених осіб доступом до інформації відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
                                 
Інші питання роботи суду
     
Як і в попередньому періоді, виконавці звітів відповідально ставилися до підготовки та складання звітів про роботу суду. Питання щодо відображення справ по рядках звіту вирішувалися згідно Інструкції щодо заповнення і подання звітів про розгляд апеляційними та місцевими (крім господарських) судами судових справ і матеріалів, затвердженої наказом ДСА України від 05.06.2006 року № 55 (із змінами та доповненнями); класифікаторів категорій справ, а також методичних роз`яснень відділу організації діяльності судів та судової статистики ТУ ДСА України в Харківській області. Вчасне та достовірне надання судом звітів здійснювалося завдяки постійному контролю за достовірністю та дотриманням строків їх здачі з боку керівництва суду, зручному графіку відпусток виконавців звіту, їх багаторічному досвіду, через належну організованість та відповідальне ставлення до своєї роботи.
 
            У 2016 році, як і в порівняльному періоді, звітність суду формувалася за допомогою КП “Д-3” та складалася як за допомогою ручного підрахунку обліково-статистичних карток, так і засобом автоматичного формування звітів; використовувалися методичні рекомендації для їх побудови та перевірки засобами КП “Д-3”. Працівники, на яких покладено обов’язок вносити дані з розгляду справ (секретарі суду та помічники суддів), регулярно вносили до програми необхідну інформацію щодо руху справи та про звернення судового рішення до виконання. Через постійне удосконалення КП «Д-3» її розробниками, у 2016 році була можливість використовувати сформовані автоматичні звіти для надання до відділу судової статистики як такі, що мають достовірні дані. Це звіти форм № 1, 1-Л, 6-8, 10. Слід відмітити, що в цілому спостерігається значний прогрес у роботі програми «Д-3», проте форма № 1-1-ОП і досі рахується не коректно, тому звіт спочатку формувався у автоматичному режимі, а потім редагувався у ручному, у формі № 1-1 тільки декілька показників не було враховано програмою, недосконалою виявилася форма 3, в якій у зв’язку зі змінами в законодавстві не були внесені корективи, тому виникли деякі труднощі із внесенням у форму відомостей про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
 
Протягом 2016 року постійно проводилась співпраця з правоохоронними органами та органами виконавчої влади, насамперед шляхом проведення взаємозвірок з питань надходження та розгляду справ різних категорій, надання вичерпних відповідей на різного роду запити, направлення звітів тощо. Зокрема, відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців» з метою здійснення щомісячного оновлення бази даних Державного реєстру виборців судом до Первомайської районної державної адміністрації та Первомайської міської ради Харківської області надавалися відомості щодо осіб, визнаних судом недієздатними, за формами 6.1 та 6.2.
 
В суді 2 зали судових засідань обладнано апаратурою системи відеоконференцзв’язку. У переважній більшості засідань, проведених за допомогою цього обладнання, розглядалися матеріали у порядку КПК України і відеоконференцзв’язок встановлювався з відповідною установою Державної пенітенціарної служби України. Щомісяця до територіального управління ДСА України у Харківській області надсилалася інформація щодо кількості судових засідань, проведених у режимі відеоконференцзв’язку, за 2016 рік проведено 96 таких засідань (у 2015 р. цей показник дорівнює 61 засіданню). Крім того, надавалася інформація щодо кількості судових викликів учасників процесу, зроблених за допомогою СМС – повідомлень, усього 228 викликів (у 2015 р. було зроблено 103 виклики). Працівниками апарату суду постійно проводиться робота щодо збільшення цього показника, учасники процесу інформуються щодо переваг отримання повісток у виді СМС, проте багато людей віддають перевагу засобам поштового зв’язку.
 
На виконання прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України «Про справедливий суд» суддями та працівниками апарату суду щоденно здійснюється робота по внесенню до Єдиного державного реєстру судових рішень електронних копій судових рішень, що винесені з 01 січня 2010 року. В суді є працівник, відповідальний за відправлення до ЄДРСР копій судових рішень суддів, які на момент настання необхідності внесення вказаних рішень втратили можливість їх підписання власним цифровим підписом (5 суддів, переведених до інших судів). Вказана робота постійно перебуває на контролі.
 
Суд залишається розташованим у двох будинках, які знаходяться на значній відстані один від одного і в яких немає гідних умов для здійснення правосуддя. Не вистачає залів судових засідань і кабінетів, немає окремого приміщення для конвою, відсутня охорона з боку судової міліції, зали судових засідань не обладнано скляними приміщеннями для обвинувачених тощо. Залишилася проблема з оргтехнікою, її для повноцінного функціонування суду недостатньо. Наявні прилади застаріли, не відповідають вимогам програмно-технічного забезпечення, неодноразово перебували на ремонті та працюють з перебоями. В суді, зокрема, використовуються комп’ютери, які знаходяться в експлуатації більше 5-10 років і за своїми технічними характеристиками не мають потужностей для роботи з новітніми програмами. З метою належного виконання своїх посадових обов’язків деяким працівникам апарату доводиться користуватися особистим майном, що є неприпустимим.      
З огляду на викладене, з урахуванням проблем та незручностей, які супроводжують здійснення правосуддя у Первомайському міськрайонному суді Харківської області, можна вважати його функціонування злагодженим завдяки вдалому плануванню роботи та плідній співпраці між його окремими структурами; високій відповідальності суддів і працівників апарату; діловодство та обліково-статистична робота в суді ведеться на належному, професійному рівні. 
 
Судді та працівники апарату суду постійно вдосконалюють свої знання та навички з метою практичної реалізації завдань і функцій держави при виконанні своїх посадових обов’язків та задля забезпечення функціонування незалежного і неупередженого суду і підвищення довіри суспільства до судової влади.
 
 
 
Консультант суду                                                                                       Т.Л. Карпенко